• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manga - Podstawy: Bohater, Twarz i Głowa, Sylwetka, Tło
#1
CO TO JEST MANGA?

Manga we współczesnym języku japońskim oznacza "story comics" czyli komiks wielowątkowy. Podobnie jak literatura piękna, również manga czerpie tematy z różnych dziedzin życia. Problemy międzyludzkie, miłość, małe i wielkie dramaty zwykłych ludzi, zabawne sytuacje z życia wzięte - oto główne tematy rysowników. Ostatnio wielki sukces odniosły mangi przedstawiające ogólną oraz ekonomiczną historię Japonii. Powodzeniem cieszą się również historie o samurajach lub o ninja. Manga często przedstawia opowieści science fiction, gdyż w tej tematyce efekt wizualny jest bardzo ważny. Kolejna dziedzina, którą manga upodobała sobie z tego samego powodu to książki kucharskie. Manga kucharska prezentuje nowy przepis, a wikła w intrygę osoby przygotowujące posiłek. Kilka opowiadań z tej serii osiągnęło już ponad 30 tomów. Innym unikalne gatunki mangi opisują przygody sportowców. Najczęściej są to gracze ulubionego w Japonii baseballu, jednak zdarzają się bokserzy, piłkarze, tenisiści i inni.
Oczywiście w świecie mangi zdarzają się też przypadki zwykłej pornografii i przemocy, jednak znaczący jest fakt, że w Japonii powodzeniem cieszą się przede wszystkim utwory opisujące poważne problemy społeczne i psychologiczne, mówiące o życiu we współczesnym świecie, problemach w pracy i stosunkach między pracownikami - co jest niezwykle istotne szczególnie dla Japończyków, większość swojego życia spędzających w pracy.
Rocznie w Japonii wydaje się ok. 600 mln publikacji, z czego manga stanowi 35 proc. (ok. 210 mln). Obroty na rynku mangi w Japonii osiągają ok. 400 mld. jenów rocznie, czyli ok. 3 300 mln dolarów.
Manga opisuje codzienność, i może właśnie dlatego sama staje się codziennością, tomik przeczytany w pociągu w drodze do biura staje się niczym poranna kawa. Taka jest manga w Japonii.
W Polsce obraz mangi jest ciągle jeszcze wypaczany przez poszukiwaczy pikantnych i brutalnych sensacji, a także ludzi utożsamiających z manga tylko tytuły spopularyzowane w USA czy na Zachodzie, które nie zawsze są najwartościowsze.
LEKCJA 1. RYSUJEMY BOHATERA
   
LEKCJA 2. BOHATER - TWARZ I GŁOWA
   
LEKCJA 3. BOHATER - SYLWETKA
   
LEKCJA 4. RYSUJEMY TŁO
   
LEKCJA 5. MANGOWA NOWELKA
   
LEKCJA 6. SCENY WALKI

   
LEKCJA 7. ROBOTY
   
LEKCJA 8. DUCHY I UPIORY
   
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości